Wyposażenie

W budynku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego mieszczą się pracownie grafiki warsztatowej, pracownia sitodruku, pracownia grafiki cyfrowej, pracownie rysunku i malarstwa, atelier fotograficzne. Na poddaszu powstały pracownie nowych mediów, pracownia projektowania graficznego, pracownia struktur wizualnych oraz ciemnia fotograficzna. W dobudowanej części budynku funkcjonują: pracownia rzeźby monumentalnej, pracownia rzeźby w kamieniu, pracownia rzeźby w drewnie, pracownia sztukatorska, pracownia ceramiki. Piwnice budynku zostały przeznaczone na pomieszczenia techniczne pracowni rzeźby, pracowni grafiki, pracowni książki oraz archiwum i magazyn materiałów artystycznych.
W budynku znajduje się także biblioteka specjalistyczna (zbiory z zakresu sztuk pięknych i użytkowych, percepcji widzenia, psychologii twórczości, edukacji artystycznej), dwie sale wykładowe, galeria studencka, gabinety dyrekcji, dziekanat Wydziału Sztuki oraz sekretariat Instytutu Sztuk Wizualnych.
W każdym pomieszczeniu dostępna jest sieć wi-fi Eduroam oraz infrastruktura sztywnego łącza. Na każdym piętrze dostępne są sanitariaty, wszystkie cztery poziomy głównego budynku obsługuje winda, dla osób niepełnosprawnych dostępne są też dwie platformy umożliwiające wjazd na poziom “0” oraz na poziom pawilonu rzeźby. Infrastruktura oraz baza aparaturowa dydaktyczno-naukowa będąca w dyspozycji Wydziału Sztuki podlega systematycznej inwentaryzacji oraz rozbudowie i doskonaleniu.

PRACOWNIA PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO

Pracownia Projektowania Graficznego posiada 15 stanowisk komputerowych Macintosh wyposażonych w profesjonalne oprogramowanie Adobe Creative Cloud w odnawianej subskrypcji.

SALA WYKŁADOWA 1.09

Sala umożliwia pracę z przenośnymi komputerami dla maks. 40 osób, W sali znajduje się podwieszony pod sufitem rzutniki multimedialny z wyprowadzonym okablowaniem VGA, HDMI oraz audio, umożliwiający pracę z prezentacjami i pokazami wyświetlanymi z komputerów (szerokość wyświetlanego obrazu wynosi ok 3 m). 

PRACOWNIA KSIĄŻKI

Pracownia książki (wspomagana pracownią projektowania graficznego oraz grafiki) specjalizuje się w projektowaniu, składzie oraz druku publikacji wielostronicowych w niskonakładowych edycjach. Sprzęt będący na jej wyposażeniu umożliwia przeprowadzenie całego procesu technologicznego: skład wraz z przygotowaniem do druku w profesjonalnych programach graficznych (Adobe), druk w technologii pigmentowej lub serigrafii, oprawa i szycie, wykończenie introligatorskie.

PRACOWNIE MALARSTWA I RYSUNKU

Zajęcia prowadzone są w grupach 15 osobowych, podczas których studenci rozwijają manualny warsztat malarsko-rysunkowy poprzez studium postaci, martwej natury oraz realizację projektów autorskich. Pracownie są na tyle obszerne, że mogą służyć do realizacji wielkoformatowych

PRACOWNIA CERAMIKI – 0.15

Pracownia jest przygotowana jako zaplecze technologiczne do szkliwienia prac i przygotowywanie ich do wypału. Stanowiska robocze są przygotowane tak, aby można by realizować duże projekty np. wielkoformatowe mozaiki ceramiczne czy „murale ceramiczne”. Pracownia posiada 6 stanowisk roboczych
– stoły o stalowej konstrukcji (łatwo zmywalne blaty, wyposażone w szuflady do przechowywania płaskorzeźb i narzędzi)
– koło garncarskie Shimpo
– systemowy zestaw wzmocnionych regałów przystosowanych do suszenia i ekspozycji prac ceramicznych
– młyn do mielenia i przygotowywania mas ceramicznych firmy „Rohde”

PRACOWNIA CERAMIKI – 0.14

Miejsce przystosowane do pracy pieców do wypału ceramiki. Pomieszczenie wyposażone jest w dwa profesjonalne piece do wypału ceramiki artystycznej. W pracowni znajduje się dodatkowa wentylacja.

PRACOWNIE RZEŹBY

Pracownia Rzeźby dysponuje 10 pomieszczeniami, z których 5 wykorzystywanych jest jako miejsce pracy dydaktycznej w formie ćwiczeń i warsztatów. Pozostałe to: pracownia rzeźby monumentalnej, pracownia kamienia, pracownia sztukatorska, pracownia rzeźby, pracownia drewna oraz przestrzenie ekspozycyjne.

CIEMNIA FOTOGRAFICZNA

Ciemnia fotograficzna jest pomieszczeniem przystosowanym do pracy z analogowym materiałem fotograficznym. Podzielona jest na strefy: mokrą i suchą. Posiada dwa powiększalniki małego i średniego formatu, bezpieczne oświetlenie ciemniowe, zestaw kuwet różnych rozmiarów, koreksy przeznaczone do wywoływania materiałów negatywowych, duży techniczny zlew z dostępem do zimnej i ciepłej wody, umywalkę. Ciemnia fotograficzna przystosowana jest do pracy zarówno indywidualnej jak i w małych grupach do 5 osób.

Skip to content